Nasilje nad ženama je ispoljavanje istorijski nejednakih odnosa društvene moći između muškaraca i žena koji su doveli do diskriminacije i dominacije nad ženama od strane muškaraca i do sprečavanja potpunog napretka žena. Nasilje nad ženama je jedan od osnovnih društvenih mehanizama kojima se žene prisiljavaju da budu u podređenoj poziciji u odnosu na muškarce. Nasilje nad ženama je prepreka u postizanju jednakosti, razvitka i mira.
Definicija nasilja nad ženama po dokumentima Ujedinjenih nacija
U ponedeljak, 30. septembra 2024. godine, Autonomni ženski centar je u prostorijama Medija centra u Beogradu, u prisustvu predstavnika i predstavnica stručne javnosti i medija, predstavio nalaze analize međunarodnih standarda, uporednih rešenja i domaćeg pravnog okvira, kao i istraživanje sudske prakse o upotrebi koncepta „otuđenje od roditelja“ u kontekstu nasilja u porodici u parnicama za poveravanje i održavanje odnosa deteta s roditeljem s kojim ne živi.
Nakon što se predlog Zakona o izmenama i dopunama zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, po ubrzanoj proceduri, našao na dnevnom redu drugog vanrednog zasedanja Narodne Skupštine, Autonomni ženski centar je uputio apel svim narodnim poslanicama i poslanicima da usvoje novi član zakona kojim bi bio regulisan dečiji dodatak za decu čije su majke žrtve femicida.
Autonomni ženski centar pozdravlja izveštaj „Prostitucija i nasilje protiv žena i devojčica“ UN Specijalne izvestiteljke za nasilje protiv žena i devojčica, gospođe Rim Alsalem, koji je predstavljen na 56. sednici Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija. AŽC je izveštaj poslao na brojna ministarstva, nezavisna tela i odbore Narodne skupštine Republike Srbije koji su zaduženi za oblast ljudskih prava, uz nadu da će uzeti u razmatranje preporuke koje Specijalna izvestiteljka upućuje državama.
U vreme javne rasprave o Predlogu Akcionog plana za period 2024-2026. godine za sprovođenje Startegije za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog sektora u Republici Srbiji za period 2022-2030. godine, Mreža Žene protiv nasilja je u ime ženskih organizacija poslala Otvoreno pismo ministru, Sektoru za saradnju sa civilnim društvom i Savetu za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva. Neposredni povod za to su ozbiljne bezbednosne pretnje ženama iz organizacija s juga Srbije.