Autonomni ženski centar je u petak, 6. decembra 2024. godine, u prostorijama Medija centra, održao konferenciju za medije povodom Međunarodnog dana borbe protiv femicida.
Na konferenciji je predstavljen izveštaj istraživanja Poštovanje minimalnih prava žrtava rodno zasnovanog nasilja prilikom prijavljivanja i procesuiranja, kao i godišnja analiza slučajeva femicida u Srbiji.
Dragana Lukić koja je govorila ispred projekta USAID-a „Pravda za sve“ istakla je značaj saradnje institucija i građanki i građana kada je reč o poštovanju prava žrtava i borbi protiv nasilja prema ženama i nasilja u porodici.
„Ključ u rešavanju ovih situacija nije normativni okvir, jer normativni okvir imamo, a normativni okvir Republike Srbije je vrlo korektan, čak bih mogla reći i dobar. Suština je u primeni. Edukacije su ključ u sprečavanju femicida“ – istakla je javna tužiteljka Gorjana Mirčić Čaluković govoreći o prevenciji nasilja u porodici i prevenciji femicida.
U Srbiji je u 2024. godini ubijeno 17 žena, što Srbiju prvi put stavlja u evropski prosek kada je reč o godišnjem broju ubijenih žena. Zabrinjava, međutim, to što je ubijen veći broj žena koje su to pre toga prijavljivale nasilje, kao i to da u Vojvodini postoji konstantan broj ubijenih žena na godišnjem nivou koji se ne smanjuje, istakla je Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra, komentarišući podatke o femicidu iz ove godine u poređenju s podacima iz prethodne godine dostupnim u okviru platforme Femicid memorijal.
„Iskoristile smo period javne rasprave za izmene Krivičnog zakonika da stavimo na papir i da to stigne do Radne grupe Ministarstva pravde, ono što stalno pričamo – da nama trebaju nove mere zaštitnog nadzora, i udaljenja iz domaćinstva, ali i zaštitni nadzor nakon izvršene kazne zatvora. Trebaju nam i drugačije mere radi zaštite žrtava tokom krivičnog postupka“ – rekla je Macanović.
Macanović je istakla i važnost pitanja bezbednosti dece u konteksu nasilja u porodici.
Nakon konferencije za medije, predstavnice Autonomnog ženskog centra su sa Ženama u crnom i saborkinjama iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Severne Makedonije uličnom akcijom pozvale na odgovornost za žene ubijene u porodično-partnerskom nasilju, kako počinioce tako i sistem koji je svojim nečinjenjem ili neadekvatnim činjenjem dozvolio da neke od žena budu ubijene.
Snimak konferencije za medije povodom Međunarodnog dana borbe protiv femicida dostupan je OVDE.
Izveštaj o istraživanju Poštovanje minimalnih prava žrtava rodno zasnovanog nasilja prilikom prijavljivanja i procesuiranja dostupan je OVDE.
Femicid memorijal je dostupan OVDE.