Donator: Evropska unija – Program “Prava, Jednakost i Državljanstvo“
Trajanje projekta: avgust 2019 – jul 2021
Cilj projekta: Doprineti suzbijanju digitalnog rodno zasnovanog i seksualnog nasilja u partnerskim odnosima mladih (15-19 god), posebno osnaživanju devojaka i njihovom podsticanju da se suprotstave nasilju
Osnovne informacije o projektu i glavne aktivnosti:
Projektom koji se realizuje u četiri zemlje (Hrvatska, Mađarska, Srbija, Španija) koordinira Autonomni ženski centar iz Beograda, a u realizaciji učestvuju organizacije „Fundacion Privada INDERA“ iz Španije, „CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje iz Hrvatske i „Nők A Nőkért Együtt Az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) iz Mađarske.
Aktivnosti uključuju: 1) Prikupljanje podataka o stavovima mladih i nastavnika, kao i reakcijama na digitalno rodno zasnovano i seksualno nasilje u partnerskim vezama; 2) Jačanje kapaciteta partnerskih organizacija za delotvorniji odgovor na digitalno rodno zasnovano i seksualno nasilje; 3) Edukaciju mladih i njihovo podsticanje da se suprotstave rodno zasnovanom i seksualnom nasilju; 4) Unapređivanje informisanosti nastavnica/-ka srednih škola o digitalnom rodno zasnovanom i seksualnom nasilju i obezbeđivanje sredstva za rad sa učenicama/učenicima o stavovima koji podstiču nasilje; 5) Mobilizaciju mladih oko teme prevencije digitalnog rodno zasnovanog i seksualnog nasilja, sa fokusom na osnaživanje devojaka da se suprotstave ovom vidu nasilja.
Donator: Kvinna till Kvinna
Vreme trajanja projekta: januar 2019 – decembar 2020.
Cilj projekta: Doprineti uspostavljanju sveobuhvatnih pravnih i policy rešenja za zaštitu žena od nasilja, kao uslov za ostvarivanje demokratije, osnovnih prava i ljudskih prava žena, kroz proces usklađivanja sa vrednostima i EU pravnim tekovinama.
Specifični cilj: Povećanje prioriteta Vlade za ljudska prava žena u procesu pristupanja EU kroz učešće ženskih organizacija.
Osnovne informacije o projektu: Aktivnosti uključuju: 1) Praćenje reformi u okviru Poglavlja 23 (osnovna prava: princip nediskriminacije, rodna ravnopravnost, socijalni položaj ranjivih grupa i proceduralne zaštite) od strane AŽC u partnerstvu sa koalicijom prEUgovor. 2) Izradu predloga javnih politika i amandmana zakona koji se zasnivaju na praćenju primene Konvencije Saveta Evrope protiv nasilja prema ženama i zaključnih zapađanja UN Komiteta za eliminaciju diskriminacije žena na Četvrti periodični izveštaj Republike Srbije, kroz dijalog sa donosiocima odluka, uz aktivno učešće medija i građana. 3) Jačanje kapaciteta AŽC i ženskih organizacija za veće učešće u zastupanju prava žena u nacionalnoj politici i zakonima, kao i za učešće u procesu pristupanja EU.
Donator: Omladinski savez udruženja „Omladinska prestonica Evrope Novi Sad – OPENS”
Vreme trajanja projekta: februar – novembar 2019
Cilj projekta: Opšti cilj projekta je smanjenje tolerancije na rodno zasnovano nasilje kod mladih i onih koji rade sa mladima. Specifični ciljevi su: 1) Unapređeni kapaciteti predstavnica/-ka srednjih škola o postupcima u odgovoru na rodno zasnovano i nasilje u porodici i 2) Povećana svest predstavnica/-ka omladinskih organizacija o neprihvatljivosti rodno-zasnovanog nasilja i povećanja informisanost o uzrocima, posledicama i oblicima rodno zasnovanog nasilja, kao i mogućnostima zaštite i podrške.
Osnovne informacije o projektu: Aktivnosti uključuju neposredni rad sa prestavnicama/-cima omladinskih organizacija i aktivnosti sa nastavnicama/-cima i stručnim osobljem u izabranim srednjim školama na teritoriji Južnobačkog okruga. Očekivani rezultati projekta su 1) povećanje kapaciteta omladinskih organizacija da prepoznaju i pruže osnovne informacije mladima o rodno zasnovanom nasilju, i 2) delotvornija zaštita učenica/-ka od rodno zasnovanog i nasilja u porodici u srednjim školama.
Donator: AVON
Vreme trajanja projekta: januar – jun 2019
Cilj projekta: Dugoročni cilj projekta je povećanje doživljaja bezbednosti mladih žena od rodno zasnovanog nasilja. Specifični ciljevi su 1) povećanje znanja učenica/-ka srednjih škola o rodno zasnovanom nasilju i spremnosti za lokalni aktivizam radi povećanja vidljivosti ovog problema i promene negativnih stavova i predrasuda i 2) unapređivanje odgovora obrazovno-vaspitnih ustanova na rodno zasnovano nasilje.
Osnovne informacije o projektu: Oslanjajući se na prethodne rezultate i iskustva u oblasti prevencije, aktivnosti uključuju osnaživanje i povezivanje devojaka kroz sprovođenje trodnevnog susreta koji će okupiti 60 učesnica iz različitih gradova Srbije. Cilj ovog događaja je povećanje svesti i znanja o različitim aspektima života žena, ali i jačanje kapaciteta učesnica i njihove motivacije za uključivanje u dalje akcije protiv rodno zasnovane diskriminacije i nasilja u njihovim zajednicama. Pored toga, aktivnosti uključuju i realizaciju edukacija za mlade na temu rodno zasnovanog nasilja u partnerskim odnosima za učenice/-ke četiri srednje škole i sprovođenje akreditovane edukacije za predstavnice/-ke četiri srednje škole na temu uloge obrazovno-vaspitnih ustanova u zaštiti od rodno zasnovanog i nasilja u porodici.