Prekid partnerskog odnosa jedno je od najstresnijih iskustava, a njegovo prevazilaženje može biti dodatno traumatično ako je praćeno nasiljem. Onaj ko je bio nasilan u partnerskom odnosu može nastaviti nasilno ponašanje i nakon razdvajanja i vaše odluke da izađete iz partnerske veze. To nasilje se najčešće naziva postseparacijsko nasilje.

Nasilnik najčešće koristi sledeće taktike:

  • preti da će povrediti sebe, vas ili nekog vama bliskog, oštetiti imovinu, odati tajne ili vam napraviti probleme na poslu;
  • izoluje vas od prijatelja, porodice, i širi glasine kako bi drugi stekli lošu sliku i prekinuli kontakt s vama;
  • prati vas i uznemirava porukama, pozivima, na društvenim mrežama, putem aplikacija, uživo ili se raspituje o vama kod prijatelja i poznanika, uključujući i decu;
  • ograničava vaš pristup novcu, platnim karticama ili kontroliše način na koji ih koristite, odbija da plati alimentaciju ili račune ili vas ucenjuje isplatom, pravi dugove na vaše ime, ometa vaše traženje posla, zloupotrebljava parnične postupke da bi vas finansijski iscrpljivao;
  • izokreće događaje i reči, manipuliše lažima i dovodi vas u situaciju da sumnjate u sopstveno pamćenje i rasuđivanje;
  • podriva vaš autoritet kao roditelja (kontraroditeljstvo) nastoji da iz inata nametne detetu suprotan sistem vrednosti u odnosu na onaj na koji je dete naviklo kod vas. Na primer, tendenciozno ne poštuje raspored spavanja i obroka na koji je dete naviklo, zanemaruje školske obaveze i slično;
  • zloupotrebljava ili koristi decu da bi nastavio da vas zlostavlja, govori ružno o vama, primorava decu da mu budu saveznici u napadu na vas, kontroliše ih i izoluje na isti ili sličan način na koji je to činio i vama, ili vas optužuje da hoćete da odvojite i „otuđite” decu od njega;
  • zlostavlja decu ili je nemaran roditelj na otvoren ili prikriven način, tako što psihički, fizički ili seksualno povređuje decu, ili zanemaruje njihove potrebe kada borave kod njega. Na primer, zaboravlja da im da lekove, zanemaruje njihovu bezbednost u kući, na igralištu, dok ih vozi i slično;
  • zloupotrebljava zakone i institucije, koristi pravni sistem kako bi nastavio da vas maltretira i iscrpljuje.Na primer, podnosi lažne prijave da zlostavljate ili zanemarujete decu ili nove tužbe za vršenje roditeljskih prava, pretvara se da je dobronameran tokom sudskih postupaka, obmanjuje stručnjake, ili vas lažno prijavljuje za kriminalno ponašanje da bi vas emocionalno i finansijski iscrpljivao.

KO MOŽE DA BUDE PODRŠKA?

Porodica i prijatelji
Okružite se ljudima od poverenja, ali ih pažljivo birajte. Vodite računa da to ne budu oni bliski ljudi koji su emotivno pogođeni situacijom u kojoj ste se našli. To ne treba da budu ni zajednički prijatelji vas i vašeg nasilnog partnera koji vas mogu podsetiti na prethodni period ili mu preneti informacije o vama.

Udruženja žena koja pružaju specijalizovane usluge ženama koje su preživele nasilje
Počnite da pratite rad ovih organizacija na internet stranicama ili društvenim mrežama, nabavite njihove brojeve telefona. Podrška (emotivna i pravna) i informacije koje nude mogu vam pomoći u procesu oporavka i pružiti neophodne resurse. Njihove usluge su besplatne i pružaju se u poverljivoj formi, tako da možete ostati anonimni.

Terapeutkinje
U ovakvim situacijama značajne su emotivna i psihoterapijska podrška na duži rok. Pronađite terapeutkinju s dobrom reputacijom, specijalizovanu za rad sa ženama koje su preživele nasilje.

Pravna savetnica (advokatkinja)
Važno je da nađete stručnjakinju sa kojom ćete slobodno razgovarati o za vas osetljivim temama, koja se specijalizovala za slučajeve nasilja u porodici i partnerskim odnosima, i čije usluge možete finansijski pokriti. Neka udruženja žena imaju i besplatnu pravnu podršku.

Finansijska stručnjakinja
Budući da započinjete novi život van zajednice sa nasilnim partnerom, važno je da imate podršku u vezi sa finansijama. To uključuje planiranje troškova, pronalaženje posla i postizanje finansijske samostalnosti. Možda će vam biti potrebna pomoć u promeni PIN koda, razdvajanju bankovnih računa, otplati kredita i upravljanju imovinom.

Neko drugi vama važan ________________________________

KOJE MERE ZAŠTITE PREDUZETI?

Ako mislite da bivši partner pokušava da nastavi da vas kontroliše ili da na drugi način može da vam naudi, verujte svojim instinktima. Nasilnici nekada menjaju taktike, zlostavljanje može da dobije nove oblike ili da se pogorša. Vaša i bezbednost vaše dece su važni!

Odgovori na zlostavljanje zavisiće od vaše konkretne situacije, ali neke od sledećih strategija mogu biti od koristi:

  • Izbegavajte (direktan) kontakt sa bivšim partnerom koliko god je to moguće. Trudite se da komunicirate samo kada je neophodno, preko posrednika poput advokata ili kratkim pisanim porukama. Uklonite njegove profile sa društvenih mreža i sve sadržaje i stvari u kući koje vas podsećaju na njega. Promenite lozinke i razmislite o uklanjanju zajedničkih prijatelja na društvenim mrežama. Ne odgovarajte odmah na njegove poruke – dajte sebi vremena da reagujete. Nemojte pokušavati da ga „urazumite”, zlostavljači na to ne reaguju i to nije vaša uloga. Sačuvajte sve poruke koje sadrže omalovažavanje, ucenjivanje, pretnje i druge oblike uznemiravanja i nasilja, radi dokumentovanja.
  • Dozvolite sebi da ispoljite (negativne) emocije. Nesvesni mehanizmi odbrane mogu vas navesti da se preopterećujete poslom, koristite alkohol ili druge psihoaktivne supstance, prekomerno vežbate ili ulazite iz veze u vezu. Prihvatite da je u redu da date sebi vreme da se oporavite od bolnog raskida i nasilja koje ste preživeli. Jedna od tehnika koja može pomoći je pisanje: na primer, možete napisati pismo ili dnevnički zapis u kome ćete izraziti sve što inače ne možete, kako biste oslobodili negativne i teške emocije.
  • Osvestite i nastojte da izbegavate ograničavajuće misli, poput uverenja da nikada više nećete voleti, biti voljeni ili se oporaviti. Setite se da ste u prošlosti uspešno prevazišli raskide, što potvrđuje vašu snagu i sposobnost da to učinite ponovo. Ne donosite ishitrene odluke i imajte na umu da vam na raspolaganju stoji više mogućnosti nego što trenutno uviđate.
  • Uvedite promene koje će osvežiti vaš svakodnevni život. Raskid je prilika da promenite svoj život i uradite stvari koje ste želeli, a do sada niste mogli ili pokušali. Na primer, isprobajte novi recept, promenite frizuru ili boju kose, reorganizujte prostor u domu, uvrstite nove boje u garderobu ili postavite motivacione poruke na vidljiva mesta poput radnog stola ili vrata.
  • Pokušajte da pronađete hobi ili aktivnost koja će vam okupirati pažnju. Probajte novi hobi, počnite da vežbate kod kuće ili u teretani, ili se upišite na kurs (plesa, dekupaža ili druge aktivnosti, zavisno od vašeg interesovanja). To može biti i svakodnevna šetnja sa prijateljicom u dogovoreno vreme, na primer, u vašem omiljenom parku ili obližnjim kejom.
  • Ne zaboravite da se odmarate, dovoljno spavate, redovno se hranite i hodate.

Autonomni ženski centar
SOS TELEFON
0800 100 007
svakog radnog dana od 10 do 20 časova
e-mail
zene.savet@azc.org.rs